2022-23 ACAC MEN'S HOCKEY PLAYOFFS SCHEDULE/RESULTS

BEST OF THREE QUARTER FINAL SERIES

 

BEST OF THREE SEMI FINAL SERIES

 

BEST OF FIVE CHAMPIONSHIP FINAL SERIES

 

2022-23 ACAC MEN'S HOCKEY REGULAR SEASON SCHEDULE/RESULTS

 
Team GP W OTW L OTL T GF GA Home Away PTS
NAIT 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
Concordia 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
Red Deer 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
SAIT 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
Augustana 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
Briercrest 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
Portage 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0

All times local. Subject to change

FRIDAY, OCTOBER 14
Briercrest vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
Augustana at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
Portage vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(Winsport Arena B)

SATURDAY, OCTOBER 15
Briercrest vs. Concordia at Edmonton, 2:45 PM
(Clareview Arena)
Portage vs. SAIT at Calgary, 2:45 PM
(Winsport Arena B)
Red Deer vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)

FRIDAY, OCTOBER 21
SAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
Concordia vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Augustana vs. Portage at Lac la Biche, 8:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, OCTOBER 22
Portage vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 6:15 PM
(Winsport Arena B)
NAIT vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)

FRIDAY, OCTOBER 28
Augustana vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. Portage at Lac la Biche, 8:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, OCTOBER 29
Red Deer vs. Portage at Lac la Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. SAIT at Calgary, 5:45 PM
(Winsport Arena C)

FRIDAY, NOVEMBER 4
SAIT vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
Briercrest at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
NAIT vs. Portage at Lac la Biche, 8:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, NOVEMBER 5
Briercrest at Red Deer, 1:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
Concordia vs. SAIT at Calgary, 5:45 PM
(Winsport Arena C)
Portage vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)

FRIDAY, NOVEMBER 11
NAIT vs. Briercrest at Caronport, 6:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
SAIT vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 12
NAIT vs. Briercrest at Caronport, 1:00 PM
(Barkman Arena)
Concordia vs. Portage at Lac la Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. SAIT at Calgary, 8:15 PM
(Winsport Arena A)

FRIDAY, NOVEMBER 18
Briercrest vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(Winsport Arena B)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 19
Briercrest vs. SAIT at Calgary, 3:15 PM
(Winsport Arena B)
Augustana vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
NAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)

FRIDAY, NOVEMBER 25
Portage vs. Briercrest at Caronport, 6:00 PM
(Barkman Arena)
Concordia at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
Augustana vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 26
Portage vs. Briercrest at Caronport, 1:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)
Red Deer vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)

FRIDAY, JANUARY 13
Concordia vs. Briercrest at Caronport, 6:00 PM
(Barkman Arena)
Red Deer vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Max McLean Arena)
SAIT vs. Portage at Lac la Biche, 8:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, JANUARY 14
Concordia vs. Briercrest at Caronport, 1:00 PM
(Barkman Arena)
SAIT vs. Portage at Lac la Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
Augustana at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)

FRIDAY, JANUARY 20
NAIT vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
Portage vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Encana Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(Winsport Arena A)

SATURDAY, JANUARY 21
Concordia vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
SAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
Augustana vs. Portage at Lac la Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

FRIDAY, JANUARY 27
Portage at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(Winsport Arena B)
Briercrest vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, JANUARY 28
Portage at Red Deer, 1:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
Briercrest vs. Augustana at Camrose, 2:00 PM
(Encana Arena)
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)

FRIDAY, FEBRUARY 3
Red Deer vs. Briercrest at Caronport, 6:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(Winsport Arena B)

SATURDAY, FEBRUARY 4
Red Deer vs. Briercrest at Caronport, 1:00 PM
(Barkman Arena)
SAIT vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
NAIT vs. Portage at Lac la Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

FRIDAY, FEBRUARY 10
SAIT vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Encana Arena)
Briercrest vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. Portage at Lac la Biche, 8:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, FEBRUARY 11
Briercrest vs. NAIT at Edmonton, 2:00 PM
(NAIT Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
Augustana vs. SAIT at Calgary, 7:30 PM
(Winsport Arena A)

FRIDAY, FEBRUARY 17
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 6:00 PM
(Barkman Arena)
Augustana vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 18
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 1:00 PM
(Barkman Arena)
Concordia vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)
NAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)

FRIDAY, FEBRUARY 24
Concordia at Red Deer, 7:00 PM
(Gary W. Harris Canada Games Centre Arena)
NAIT vs. Augustana at Camrose, 7:00 PM
(Encana Arena)
Briercrest vs. Portage at Lac la Biche, 8:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, FEBRUARY 25
Briercrest vs. Portage at Lac la Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. Concordia at Edmonton, 7:00 PM
(Clareview Arena)

(End of Regular Season)

2022-23 ACAC MEN'S HOCKEY TEAMS

 
Team Location Head Coach Phone Email
Augustana Vikings Camrose, Alberta Tim Green   augmhky@ualberta.ca
Briercrest Clippers Caronport, Saskatchewan Sam Klassen (306) 917-7318 sklassen@briercrest.ca
Concordia Thunder Edmonton, Alberta Joey Bouchard (780) 220-6980 joey.bouchard@concordia.ab.ca
NAIT Ooks Edmonton, Alberta Scott Fellnermayr (780) 996-6139 sfellnermayr@nait.ca
Portage Voyageurs Lac La Biche, Alberta Kevin McClelland (780) 404-4705 kevin.mcclelland@portagecollege.ca
Red Deer Kings Red Deer, Alberta Trevor Keeper (403) 314-2425 trevor.keeper@rdpolytech.ca
SAIT Trojans Calgary, Alberta Tyler Drader (403) 807-7092 trojans.mhockey@sait.ca


1965-2023 ACAC MEN'S HOCKEY TEAMS

 
Team Years # of Seasons First Place Finishes Conference Titles
AUofA/AUC/CLUC/CLC Vikings 1965-66, 1972- 51 2 2
BC/BBC Clippers 1997- 25 - -
CUE/CUCA/CC Thunder (formerly Mustangs) 1992- 30 - 1
GMU/GMC/GMCC Griffins 1998-2020 22 1 4
GPRC Wolves 1990-94 4 - -
KC Huskies 2012-16 4 - -
LJC Kodiaks 1966-69 3 - -
MHC Rattlers (formerly Antelope) 1969-71, 1983-87 6 - -
MRU/MRC/MRJC Cougars 1965-69, 1972-80, 1982-2012 42 12 12
NAIT Ooks (formerly Ookpiks) 1965- 57 19* 17*
OC/OAVC Broncos 1969-71, 1973-76 5 - -
PC Vovageurs 2008- 14 - -
RDC/RDJC Kings 1968-2004, 2013- 45 11* 8*
SAIT Trojans 1965- 57 12 12
UofC Colts 1968-69 1 - -
UofL Pronghorns 1973-75 2 - -

* NAIT and Red Deer were declared as co-champions in 1970-71 at the conclusion of the regular season.


1965-2022 ACAC MEN'S REGULAR SEASON FIRST PLACE FINISHERS

 
Season First Place Finisher Head Coach
1965-66 Mount Royal Junior College Cougars Cecil Thompson
1966-67 Mount Royal Junior College Cougars Cecil Thompson
1967-68 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks Doug Hall
1968-69 Mount Royal Junior Cougars Don Stouffer
1969-70 Red Deer College Kings Val Schneider
1970-71 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks Walt Babiy, Bill Bresnahan
1970-71 Red Deer College Kings Val Schneider
1971-72 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks Dr. Garnet Cummings
1972-73 Mount Royal College Cougars J. Lyn Bannister
1973-74 Camrose Lutheran College Vikings Joe Voytechek
1974-75 Camrose Lutheran College Vikings Joe Voytechek
1975-76 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1976-77 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1977-78 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1978-79 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1979-80 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1980-81 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Bob Moore
1981-82 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Bob Moore
1982-83 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1983-84 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1984-85 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1985-86 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1986-87 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1987-88 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1988-89 Red Deer College Kings Mike Babcock
1989-90 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1990-91 Red Deer College Kings Mike Babcock
1991-92 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1992-93 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1993-94 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1994-95 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1995-96 Mount Royal College Cougars Grant Slessor
1996-97 Mount Royal College Cougars Mario Amentea
1997-98 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1998-99 Red Deer College Kings Dan MacDonald
1999-2000 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2000-01 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
2001-02 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2002-03 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2003-04 Grant MacEwan College Griffins Terry Ewasiuk
2004-05 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2005-06 SAIT Polytecnhic Trojans Ken Babey
2006-07 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2007-08 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2008-09 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2009-10 SAIT Polytecnhic Trojans Ken Babey
2010-11 SAIT Polytecnhic Trojans Ken Babey
2011-12 Mount Royal University Cougars Jean LaForest
2012-13 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Serge Lajoie
2013-14 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Serge Lajoie
2014-15 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Serge Lajoie
2015-16 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Mike Gabinet
2016-17 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Tim Fragle
2017-18 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Tim Fragle
2018-19 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Tim Fragle
2019-20 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Tim Fragle
2021-22 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Scott Fellnermayr

1965-2022 ACAC MEN'S HOCKEY CHAMPIONS

Established in 1964, the Western Inter-College Conference (WICC) became the Alberta Colleges Athletic Conference. Beginning in 1971-72, the ACAC champion was determined by playoffs. Previously, the team with the best regular season record was named champion with the exception of the 1966-67 season when a two game playoff between the top two teams was scheduled ...


More

Support the site. via the
& affiliate link above. No charge to you.
© 2022 Brian Stein. All rights reserved.