Men's Edition Saturday, August 29, 2015
Produced in co-operation with the hockey coaches and teams of the ACAC since 1998
HomeNewsTeamsScheduleResultsHistoryOpportunitiesGuidesLinksContacts50 of the 50thWomen's
2015-16 ACAC Men's Hockey Playoff Schedule

BEST OF THREE QUARTER FINALS

FRIDAY, MARCH 4 THROUGH SUNDAY, MARCH 6

BEST OF THREE SEMI FINALS

FRIDAY, MARCH 11 THROUGH SUNDAY, MARCH 13

BEST OF THREE CHAMPIONSHIP FINAL

FRIDAY, MARCH 18 THROUGH SUNDAY, MARCH 20

2015-16 ACAC Men's Hockey Regular Season Schedule

SUBJECT TO CHANGE.  ALL GAME TIMES ARE LOCAL TIME.

FRIDAY, SEPTEMBER 25
Keyano vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Concordia vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
SAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
Portage vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, SEPTEMBER 26
Keyano vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
MacEwan vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

WEDNESDAY, SEPTEMBER 30
MacEwan vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

FRIDAY, OCTOBER 2
Keyano vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Briercrest vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Concordia vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Augustana vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, OCTOBER 3
Keyano vs. NAIT at Edmonton, 2:00 PM
(NAIT Arena)
SAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)
Briercrest vs. Red Deer at Penhold, TBA
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, OCTOBER 9
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Augustana vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
MacEwan vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

SATURDAY, OCTOBER 10
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Portage vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
Concordia vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

FRIDAY, OCTOBER 16
Red Deer vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Concordia vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Briercrest vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, OCTOBER 17
Red Deer vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Briercrest vs. MacEwan at Edmonton, 3:15 PM
(Bill Hunter Arena)
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

FRIDAY, OCTOBER 23
Portage vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Keyano vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Concordia vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, OCTOBER 24
Portage vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Keyano vs. SAIT at Calgary, 2:00 PM
(SAIT Arena)
Augustana vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

FRIDAY, OCTOBER 30
MacEwan vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
NAIT vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
SAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Briercrest vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, OCTOBER 31
MacEwan vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Briercrest vs. Augustana at Camrose, 2:00 PM
(Encana Arena)
Portage vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

WEDNESDAY, NOVEMBER 4
Augustana vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

THURSDAY, NOVEMBER 5
NAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

FRIDAY, NOVEMBER 6
Concordia vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
MacEwan vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

SATURDAY, NOVEMBER 7
Concordia vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Keyano vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

FRIDAY, NOVEMBER 13
Augustana vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Portage vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
NAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 14
Augustana vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Concordia vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

FRIDAY, NOVEMBER 20
NAIT vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Max MacLean Arena)
Keyano vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 21
NAIT vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. SAIT at Calgary, 2:00 PM
(SAIT Arena)
Keyano vs. Concordia at Edmonton, 4:30 PM
(Clareview Arena)
Augustana vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

 

FRIDAY, NOVEMBER 27
Briercrest vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
MacEwan vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 28
Briercrest vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Concordia vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
SAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
Portage vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

FRIDAY, JANUARY 8
Red Deer vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Concordia vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
MacEwan vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, JANUARY 9
NAIT vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Red Deer vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
SAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)
Augustana vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

FRIDAY, JANUARY 15
NAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Briercrest vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Portage vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
Concordia vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, JANUARY 16
Briercrest vs. SAIT at Calgary, 2:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Augustana vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
MacEwan vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

FRIDAY, JANUARY 22
MacEwan vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Keyano vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

SATURDAY, JANUARY 23
MacEwan vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Keyano vs. Red Deer at Penhold, TBA
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, JANUARY 29
SAIT vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Briercrest vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, JANUARY 30
SAIT vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Briercrest vs. Portage at Lac La Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

FRIDAY, FEBRUARY 5
Augustana vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Keyano vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 6
Augustana vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Keyano vs. MacEwan at Edmonton, 3:15 PM
(Bill Hunter Arena)
NAIT vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
SAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

WEDNESDAY, FEBRUARY 10
Augustana vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

THURSDAY, FEBRUARY 11
NAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Max MacLean Arena)

FRIDAY, FEBRUARY 12
Keyano vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Briercrest vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 13
Briercrest vs. Concordia at Edmonton, 4:30 PM
(Clareview Arena)
Portage vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
MacEwan vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, FEBRUARY 19
Red Deer vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Keyano vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
NAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 20
Keyano vs. Augustana at Camrose, 2:00 PM
(Encana Arena)
Concordia vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Portage vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

FRIDAY, FEBRUARY 26
Concordia vs. Keyano at Fort McMurray, 7:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
Briercrest vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
SAIT vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

SATURDAY, FEBRUARY 27
Concordia vs. Keyano at Fort McMurray, 1:00 PM
(Frank Lacroix Arena)
SAIT vs. Portage at Lac La Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
Briercrest vs. NAIT at Edmonton, 2:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

2015-16 ACAC Men's Hockey Exhibition Schedule

THURSDAY, SEPTEMBER 3
University of Alberta (CIS) vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

FRIDAY, SEPTEMBER 4
Portage vs. University of Lethbridge (CIS) at Lethbridge, 7:00 PM
(Nicholas Sheran Ice Arena)
Concordia vs. Augustana at Wetaskiwin, 7:30 PM
(Wetaskiwin Civic Centre)

SATURDAY, SEPTEMBER 5
Portage vs. University of Lethbridge (CIS) at Lethbridge,1:00 PM
(Nicholas Sheran Ice Arena)

FRIDAY, SEPTEMBER 11
Red Deer vs. University of Lethbridge (CIS) at Lethbridge, 7:00 PM
(Nicholas Sheran Ice Arena)
Minot State University (ACHA) vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)

SATURDAY, SEPTEMBER 12
Minot State University (ACHA) vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Keyano vs. Portage at Cold Lake, 2:30 PM
(Cold Lake Energy Center)
Red Deer vs. University of Lethbridge (CIS) at Lethbridge, 3:00 PM
(Nicholas Sheran Ice Arena)

MONDAY, SEPTEMBER 14
Portage vs. Keyano at Anzac, 7:15 PM
(Anzac Arena)

 

THURSDAY, SEPTEMBER 17
Augustana vs. Red Deer at Penhold, TBA
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, SEPTEMBER 18
Bentley (Sr. 'AAA') vs. Red Deer at Penhold, TBA
(Penhold Multiplex)
Innisfail (Sr. 'AAA') vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Selkirk (BCIHL) vs. Keyano at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Arena)

SATURDAY, SEPTEMBER 19
Briercrest vs. University of Lethbridge (CIS) at Lethbridge, 3:00 PM
(Nicholas Sheran Ice Arena)
Innisfail (Sr. 'AAA') vs. Red Deer at Calgary, 3:00 PM
(SAIT Arena)
NAIT vs. Mount Royal at Calgary, 6:00 PM
(Flames Community Arena)
Bentley (Sr. 'AAA') vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Keyano vs. MacEwan at Edmonton, 8:15 PM
(Bill Hunter Arena)

SUNDAY, SEPTEMBER 20
Briercrest vs. University of Regina (CIS) at Regina, 12:00 PM
(The Co-operators Centre)
Selkirk (BCIHL) vs. MacEwan at Edmonton, 12:15 PM
(Bill Hunter Arena)
NAIT VS. Mount Royal at Calgary, 2:00 PM
(Flames Community Arena)
SAIT vs. University of Lethbridge (CIS) at Lethbridge, 3:00 PM
(Nicholas Sheran Ice Arena)
Portage vs. Augustana at Camrose, 5:30 PM
(Encana Arena) /p>

FRIDAY, SEPTEMBER 25
University of Saskatchewan vs. NAIT at Edmonton, 3:00 PM
(Clare Drake Arena)

SATURDAY, SEPTEMBER 26
University of British Columbia (CIS) vs. NAIT at Edmonton, 2:00 PM
(Clare Drake Arena)

 

 

 

Augustana Vikings Briercrest Clippers Concordia Thunder Grant MacEwan Griffins Keyano Huskies NAIT Ooks Portage Voyageurs Red Deer Kings SAIT Trojans
Top ▲