A NEW DIRECTION WITH A NEW SITE AND A NEW FEED

Partnering with the ACAC hockey teams and coaches resulted in many milestones including the establishment of the ACAC Hockey Information Guides and ACAC Hockey Weekly in 1994, the establishment of the ACAC Hockey Online website in 1998 (two years prior to a conference website), the establishment of ACAC Hockey Online's Player of the Week in 2009, the establishment of the @acacmens and @acacwomens feeds on Twitter in 2011 (eight months prior to a conference feed) and the acknowledgement of ACAC Hockey Online's 50 of the 50th in 2014 for men's hockey. The 2016 ACAC Men's & Women's Records based upon information compiled and reconciled in the spring of 2016 culminate the parntership's efforts.


Records
    
Records

Without the ongoing assistance, co-operation, support and trust of the hockey coaches over 35 years of involvement in ACAC hockey, the aforementioned would not have been possible. A positive environment existed which provided a forum to relay ACAC hockey information.

The header above has image links to the new site and new feed while the footer below has links to service providers that deserve consideration with respect to application services, design services, and sports services as well as freelance editing, writing, and photography.

In addition to ACAC Hockey Online's 50 of the 50th, contact information for head coaches of the current teams as well as the current schedule and past champions can be accessed via the dropdowns in the header. There's also a new feed for ACAC info -- @acachockeyinfo.

The traditions set by the @acacmens and @acacwomens feeds, ACAC Hockey Online, and the ACAC Hockey Information Guides continue ...


ACAC HOCKEY ONLINE'S 50 OF THE 50TH

In conjunction with the 50th season of men’s hockey in the Alberta Colleges Athletic Conference, 50 individuals were acknowledged on All Decade Teams and as Noteworthy Contributors prior to the start of the 50th season in the summer of 2014 by ACAC Hockey Online.

All players who were either two time ACAC 1st Team All Stars or two time CCAA All Canadians were eligible to be a Player of the Decade on the All Decade Teams.

All individuals who participated at least five years in a capacity other than a player were eligible for ACAC Hockey Online's 50 of the 50th as a Noteworthy Contributor.

All head coaches who guided their team to multiple first place finishes and/or multiple league titles or coached five seasons with a first place finish or a league title were eligible to be a Coach of the Decade.

Seven coaches with over 100 seasons of ACAC head coaching experience selected the Coach of the Decade and Noteworthy Contributors in the first two rounds of voting.

Those selected in the first two rounds of voting joined those who cast ballots in the first two rounds of voting to select the players on the All Decade Teams.

NOTEWORTHY CONTRIBUTORS

Scott Atkinson
Ken Babey
Terry Ballard
John Bechtold
Bob "Rudy" Bennett

Rick Carriere
Dr. Garnet Cummings
Terry Ewasiuk
Allan Ferchuk
Ray "Rocky" Herrington

Larry Hofmann
LeRoy Johnson
Mike Johnston
Dan MacDonald
Jim MacLean

Bob Moore
Perry Pearn
John Phelan
Gary Snydmiller
Joe Voytechek

ALL DECADE TEAMS

 
Decade Goal Defense Defense Forward Forward Forward Coach
1965 - 1975 Svend Green, Camrose Bill Andreassan, Camrose Bob Bradshaw, NAIT Rick Ledieu, SAIT John MacPhee, Red Deer Dave McAmmond, NAIT Joe Voytechek, Camrose
1975 - 1985 Cleo Rowein, NAIT Jamie Bartman, NAIT Bill Wilkins, Red Deer Mike McIvor, Mount Royal Wayne Perkins, NAIT / Red Deer Ron Pierce, SAIT Allan Ferchuk, Red Deer
1985 - 1995 Shawn Dietrich, SAIT Chris LaFreniere, Mount Royal Blaine Peerless, NAIT Ron Amyotte, NAIT Greg Geldart, NAIT Kevin Pastachak, Medicine Hat / Mount Royal Perry Pearn, NAIT
1995 - 2005 Scott Reid, Grant MacEwan / NAIT Jarrett Bousquet, Mount Royal Dan Hopfner, SAIT Wade Fennig, NAIT Mike Hofstrand, SAIT Tate Locke, Concordia Scott Atkinson, Mount Royal
2005 - 2015 Justin Cote, Concordia / Mount Royal Jason Harding, Mount Royal Andy Willigar, Concordia / NAIT Torrie Dyck, Augustana Mike Ullrich, SAIT Blake Robson, SAIT Ken Babey, SAIT


CURRENT MEN'S TEAMS

 
Team Location Head Coach Phone Email
Augustana Vikings Camrose, Alberta Blaine Gusdal (780) 679-1572 gusdal@ualberta.ca
Briercrest Clippers Caronport, Saskatchewan Jamie Ramer (306) 630-2248 jramer@briercrest.ca
Concordia Thunder Edmonton, Alberta Dan Glegloff (780) 708-2399 daniel.glegloff@concordia.ab.ca
MacEwan Griffins Edmonton, Alberta Bram Stephen (780) 993-1770 stephenb@macewan.ca
NAIT Ooks Edmonton, Alberta Tim Fragle (780) 399-0309 timf@nait.ca
Portage Voyageurs Lac La Biche, Alberta Arnie Caplan (780) 623-5674 arnie.caplan@portagecollege.ca
Red Deer Kings Red Deer, Alberta Trevor Keeper (403) 314-2425 trevor.keeper@rdc.ab.ca
SAIT Trojans Calgary, Alberta Dan Olsen (403) 370-3443 dolsen@tridyne.ca


2016-17 MEN'S REGULAR SEASON SCOREBOARD

 
Team GP W OTW L OTL T GF GA Home Away PTS
Red Deer 2 1 0 0 0 1 6 3 1-0-0-0-1 0-0-0-0-0 3
Augustana 2 0 1 0 1 0 5 5 0-1-0-0-0 0-0-0-1-0 3
MacEwan 2 0 1 0 1 0 5 5 0-1-0-0-0 0-0-0-1-0 3
SAIT 2 1 0 1 0 0 8 7 1-0-0-0-0 0-0-1-0-0 2
Concordia 2 1 0 1 0 0 7 8 1-0-0-0-0 0-0-1-0-0 2
Briercrest 2 0 0 1 0 1 3 6 0-0-0-0-0 0-0-1-0-1 1
NAIT 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0
Portage 0 0 0 0 0 0 0 0 0-0-0-0-0 0-0-0-0-0 0

WEDNESDAY, SEPTEMBER 28
Portage vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

THURSDAY, SEPTEMBER 29
Augustana vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

FRIDAY, SEPTEMBER 30
NAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Concordia vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)

SATURDAY, OCTOBER 1
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)


2016-17 MEN'S REGULAR SEASON SCHEDULE (& RESULTS)

SUBJECT TO CHANGE. ALL TIMES ARE LOCAL TIME.

FRIDAY, SEPTEMBER 23
Briercrest 1 at Red Deer 4
MacEwan 1 at Augustana 2 (OT)
SAIT 2 at Concordia 6

SATURDAY, SEPTEMBER 24
Briercrest 2 at Red Deer 2 (2OT)
Augustana 3 at MacEwan 4 (OT)
Concordia 1 at SAIT 6

WEDNESDAY, SEPTEMBER 28
Portage vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

THURSDAY, SEPTEMBER 29
Augustana vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

FRIDAY, SEPTEMBER 30
NAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Concordia vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)

SATURDAY, OCTOBER 1
SAIT vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, OCTOBER 7
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
Briercrest vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

SATURDAY, OCTOBER 8
Briercrest vs. Portage at Lac La Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
Concordia vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)

FRIDAY, OCTOBER 14
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

SATURDAY, OCTOBER 15
MacEwan vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. SAIT at Calgary, 6:00 PM
(SAIT Arena)
Concordia vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

FRIDAY, OCTOBER 21
SAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Augustana vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

SATURDAY, OCTOBER 22
Augustana vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

FRIDAY, OCTOBER 28
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
NAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
Briercrest vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)
SATURDAY, OCTOBER 29
Briercrest vs. Concordia at Edmonton, 4:30 PM
(Clareview Recreation Centre)
Augustana vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, NOVEMBER 4
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
Red Deer vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Concordia vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 5
Portage vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
NAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, NOVEMBER 11
SAIT vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Briercrest vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 12
SAIT vs. Portage at Lac La Biche, 1:00 PM
(Bold Center)
Briercrest vs. NAIT at Edmonton, 2:00 PM
(NAIT Arena)
Augustana vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, NOVEMBER 18
Concordia vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Portage vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
SAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 19
MacEwan vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Augustana vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, NOVEMBER 25
Red Deer vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Concordia vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
MacEwan vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 26
Red Deer vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Augustana vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
SAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, JANUARY 6
Augustana vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
Briercrest vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

SATURDAY, JANUARY 7
Briercrest vs. SAIT at Calgary, 2:00 PM
(SAIT Arena)
Concordia vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
Portage vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)
NAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, JANUARY 13
Briercrest vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
SATURDAY, JANUARY 14
Briercrest vs. MacEwan at Edmonton, 1:00 PM
(Downtown Community Arena)
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Portage vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, JANUARY 20
Portage vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Concordia vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, JANUARY 21
Portage vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
Augustana vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, JANUARY 27
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Portage vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Briercrest vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, JANUARY 28
Briercrest vs. Augustana at Camrose, 2:00 PM
(Encana Arena)
SAIT vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
NAIT vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)

FRIDAY, FEBRUARY 3
MacEwan vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Concordia vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Augustana vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 4
Concordia vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
NAIT vs. Augustana at Camrose, 6:00 PM
(Encana Arena)

FRIDAY, FEBRUARY 10
Portage vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Concordia vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 11
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
Red Deer vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
NAIT vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

FRIDAY, FEBRUARY 17
NAIT vs. Briercrest at Caronport, 7:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 18
NAIT vs. Briercrest at Caronport, 2:00 PM
(Barkman Arena)
Portage vs. SAIT at Calgary, 2:00 PM
(SAIT Arena)
Augustana vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)

FRIDAY, FEBRUARY 24
MacEwan vs. Portage at Lac La Biche, 7:00 PM
(Bold Center)
SAIT vs. Augustana at Camrose, 7:30 PM
(Encana Arena)
Red Deer vs. Concordia at Edmonton, 8:15 PM
(Clareview Recreation Centre)

SATURDAY, FEBRUARY 25
Portage vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
Concordia vs. Red Deer at Penhold, 7:00 PM
(Penhold Multiplex)
Augustana vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)


PAST MEN'S CHAMPIONS

 
Season Champions Head Coach
1965-66 Mount Royal Junior College Cougars Cecil Thompson
1966-67 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks John Utendale
1967-68 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks Doug Hall
1968-69 Mount Royal Junior Cougars Don Stouffer
1969-70 Red Deer College Kings Val Schneider
1970-71 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks (Co-champions) Walt Babiy, Bill Bresnahan
1970-71 Red Deer College Kings (Co-champions) Val Schneider
1971-72 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks Dr. Garnet Cummings
1972-73 Mount Royal College Cougars J. Lyn Bannister
1973-74 Mount Royal College Cougars J. Lyn Bannister
1974-75 Camrose Lutheran College Vikings Joe Voytechek
1975-76 Northern Alberta Institute of Technology Ookpiks Dr. Garnet Cummings
1976-77 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1977-78 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1978-79 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Bpb Moore
1979-80 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1980-81 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Bob Moore
1981-82 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Bob Moore
1982-83 Red Deer College Kings Allan Ferchuk
1983-84 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1984-85 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1985-86 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1986-87 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1987-88 Mount Royal College Cougars Jim Webster
1988-89 Red Deer College Kings Mike Babcock
1989-90 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1990-91 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Rick Carriere
1991-92 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Perry Pearn
1992-93 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1993-94 Red Deer College Kings Ron Kraft
1994-95 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1995-96 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Don Depoe
1996-97 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
1997-98 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1998-99 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
1999-2000 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2000-01 Mount Royal College Cougars Scott Atkinson
2001-02 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2002-03 Concordia University College of Alberta Thunder Jim MacLean
2003-04 Grant MacEwan College Griffins Terry Ewasiuk
2004-05 Southern Alberta Institute of Technology Trojans Ken Babey
2005-06 Mount Royal College Cougars Scott Welsh
2006-07 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2007-08 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2008-09 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2009-10 SAIT Polytecnhic Trojans Ken Babey
2010-11 Mount Royal University Cougars Jean LaForest
2011-12 Augustana Campus Vikings Blaine Gusdal
2012-13 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Serge Lajoie
2013-14 SAIT Polytechnic Trojans Ken Babey
2014-15 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Serge Lajoie
2015-16 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Mike Gabinet


CURRENT WOMEN'S TEAMS

 
Team Location Head Coach Phone Email
MacEwan Griffins Edmonton, Alberta Lindsay McAlpine (780) 719-8233 mcalpinel@macewan.ca
NAIT Ooks Edmonton, Alberta Deanna Martin (780) 690-8904 deannai@nait.ca
Olds Broncos Olds, Alberta Sarah Hilworth (403) 507-7793 shilworth@oldscollege.ca
Red Deer Kings Red Deer, Alberta Kelly Coulter (403) 342-3391 kelly.coulter@rdc.ab.ca
SAIT Trojans Calgary, Alberta Terry Larson (403) 850-8133 saitwhoc@gmail.com


2016-17 WOMEN'S REGULAR SEASON SCHEDULE

SUBJECT TO CHANGE. ALL TIMES ARE LOCAL TIME.

THURSDAY, OCTOBER 6
NAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

FRIDAY, OCTOBER 7
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, OCTOBER 8
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)

THURSDAY, OCTOBER 13
MacEwan at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, OCTOBER 14
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

SATURDAY, OCTOBER 15
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Olds vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)

THURSDAY, OCTOBER 20
Red Deer at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, OCTOBER 21
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)
Olds at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

SATURDAY, OCTOBER 22
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)

THURSDAY, OCTOBER 27
NAIT at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)
SAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

FRIDAY, OCTOBER 28
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
Olds vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

WEDNESDAY, NOVEMBER 2
MacEwan at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

THURSDAY, NOVEMBER 3
SAIT at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, NOVEMBER 4
Olds vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
SATURDAY, NOVEMBER 5
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)

FRIDAY, NOVEMBER 11
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 12
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

THURSDAY, NOVEMBER 17
SAIT at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, NOVEMBER 18
MacEwan at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)
Olds vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 19
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)

THURSDAY, NOVEMBER 24
Olds at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

FRIDAY, NOVEMBER 25
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)

SATURDAY, NOVEMBER 26
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

THURSDAY, DECEMBER 1
NAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

THURSDAY, JANUARY 5
NAIT at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)
THURSDAY, JANUARY 5
SAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

SATURDAY, JANUARY 7
Olds vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

THURSDAY, JANUARY 12
MacEwan at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, JANUARY 13
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)
SATURDAY, JANUARY 14
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Olds vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)

THURSDAY, JANUARY 19
NAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

FRIDAY, JANUARY 20
SAIT vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)

SATURDAY, JANUARY 21
Red Deer vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
MacEwan vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

THURSDAY, JANUARY 26
SAIT at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)
MacEwan at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

SATURDAY, JANUARY 28
Red Deer vs. MacEwan at Edmonton, 6:00 PM
(Downtown Community Arena)
Olds vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

THURSDAY, FEBRUARY 2
Red Deer at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, FEBRUARY 3
NAIT vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 4
MacEwan vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Olds at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

THURSDAY, FEBRUARY 9
NAIT at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)
SAIT at Red Deer, 7:00 PM
(Enmax Centrium)

SATURDAY, FEBRUARY 11
Olds vs. NAIT at Edmonton, 6:00 PM
(NAIT Arena)
Red Deer vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)

THURSDAY, FEBRUARY 16
MacEwan at Olds, 7:00 PM
(Olds Sportsplex)

FRIDAY, FEBRUARY 17
Olds vs. MacEwan at Edmonton, 7:00 PM
(Downtown Community Arena)
SAIT vs. NAIT at Edmonton, 7:00 PM
(NAIT Arena)

SATURDAY, FEBRUARY 18
NAIT vs. SAIT at Calgary, 7:00 PM
(SAIT Arena)



PAST WOMEN'S CHAMPIONS

 
Season Champions Head Coach
2000-01 Red Deer College Queens Steve Dunn, Barb Lofstrand
2001-02 Red Deer College Queens Barb Lofstrand
2002-03 Mount Royal College Cougars Shelley Coolidge, Shelley Fried
2003-04 Mount Royal College Cougars Tom Molloy
2004-05 Mount Royal College Cougars Tom Molloy
2005-06 SAIT Polytechnic Trojans Scott Rivett
2006-07 SAIT Polytechnic Trojans Scott Rivett
2007-08 Grant MacEwan College Griffins David Triska, Doug Borys
2008-09 University of Calgary Dinos Danielle Goyette
2009-10 Mount Royal University Cougars Scott Rivett
2010-11 SAIT Polytechnic Trojans Terry Larson
2011-12 Mount Royal University Cougars Scott Rivett
2012-13 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Deanna Iwanicka
2013-14 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Deanna Iwanicka
2014-15 Northern Alberta Institute of Technology Ooks Deanna Iwanicka
2015-16 Red Deer College Queens Kelly Coulter

© 2016 Brian Stein. All rights reserved.
Advertising opportunities available.
Site design by Summit Solutions Ltd.